BDAR
Privatumo politika
  • Klaipėdos universitetas
  • 2024 m. Liepos 08 d.

Kuo patraukli radiologijos technologo specialybė ir kodėl verta rinktis studijas KU: absolventų pasakojimai

Radiologijos studijų programa Klaipėdos universitete (KU) atveria plačias galimybes jauniems žmonėms, besidomintiems technologijomis ir jaučiantiems pašaukimą medicinai. Tai patvirtina prie įdomaus ir atsakingo radiologijos technologo darbo, padedančio išsaugoti žmonių sveikatą, jau prisilietusių KU absolvenčių istorijos.

Vos po 3,5 metų intensyvių studijų – galimybė dirbti multidisciplininėje medikų komandoje

KU radiologijos studijų programos absolventė Vilma Maksvytytė sako, kad radiologijos technologo specialybę pasirinko tikslingai. „Tuo metu nepažinojau nei vieno žmogaus, baigusio šią specialybę, tačiau buvau įsitikinusi, kad ji – itin perspektyvi ir paklausi darbo rinkoje. Ir tikrai nesuklydau!“, – džiaugiasi ji.

Iš karto po studijų V. Maksvytytė įsidarbino Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose. Radiologijos technologė džiaugiasi galimybe ne tik dirbti su naujausiomis medicinos radiologinių tyrimų vaizdinimo technologijomis, bet ir bendrauti su pacientais bei medikų komanda. Specialistę žavi ir tai, kad darbas yra nemonotoniškas – kiekviena diena vis kitokia, o atvejai, su kuriais tenka susidurti, – skirtingi.

Pasak pašnekovės, studijuoti Klaipėdos universitete ją paskatino tai, kad KU radiologijos bakalauro studijos yra vienintelės Lietuvoje, suteikiančios universitetinį išsilavinimą ir galimybę toliau studijuoti magistratūroje. Šiame universitete V. Maksvytytė įgijo ir sveikatos priežiūros vadybos magistro laipsnį.

„Be abejo, žavėjo ir galimybė studijuoti prie jūros. Studijos ir jūra, kas gali būti geriau“, – šypsosi ji. Kaip studijų privalumus KU absolventė taip pat pamini įdomią programą, kompetentingus dėstytojus bei galimybę rinktis praktiką daugelyje Klaipėdos bei kitų miestų sveikatos priežiūros įstaigų.

„Radiologijos technologo profesinę kompetenciją sudaro žinios, gebėjimai ir įgūdžiai. Studijų metu visa tai ir įgijome. Studijavome žmogaus anatomiją ir fiziologiją, radiacinės saugos reikalavimus ir daug kitų esminių su profesija susijusių dalykų. Praktikos metu įgijome naudingų vaizdinimo procedūrų planavimo ir darbo su radiologinių tyrimų medicinine vaizdinimo įranga įgūdžių. Mūsų darbe labai svarbus ir mokėjimas bendrauti su pacientais, komandos nariais, taip pat tokios savybės, kaip iniciatyvumas bei kūrybiškumas, kurios buvo ugdomos universitete“, – dalinasi radiologijos technologė.

„Dar neapsisprendusius dėl profesijos pasirinkimo, skatinu rinktis šią dar palyginti naują, bet itin inovatyvią ir perspektyvią specialybę. Vos 3,5 metų trunkančios intensyvios studijos KU atveria plačias galimybes dirbti multidisciplininėje medikų komandoje, atliekant rentgeno, kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso ar branduolinės medicinos tyrimus ir prisidedant prie žmogaus sveikatos išsaugojimo“, – sako Vilma Maksvytytė.

Radiologijos technologai atlieka itin svarbų vaidmenį ligų diagnostikoje bei gydyme

Šiuo metu Vilniaus Universiteto ligoninėje Santaros klinikose radiologijos technologe dirbanti Aurėja Strolytė į valstybės finansuojamą vietą Klaipėdos Universitete įstojo 2015 metais. Ją viliojo ne tik nauja, nuo 2013 m. pradėta vykdyti universitetinio lygmens radiologijos studijų programa, bet ir galimybė savo studentavimo metus praleisti pajūryje. „Pasiilgstu Klaipėdos ir šio miesto ramybės, lėtesnio tempo, atsipalaidavimo. Visada gera čia sugrįžti ir prasukti ratą pro mūsų gražios architektūros universiteto kiemelį“, – sako 2019 m. KU absolventė.

Praktiką atlikusi VUL Santaros klinikose, šioje ligoninėje, vos pabaigusi studijas, Aurėja ir įsidarbino. „Dirbu skubios pagalbos skyriuje su kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tyrimais. Mano darbas apima tiek skubią pagalbą, tiek ambulatorinius tyrimus. Darbas skubios pagalbos priėmimo skyriuje turi nemažai iššūkių: tenka dirbti naktimis, priimti greitus sprendimus. Jis reikalauja mokėjimo susikalbėti su kolegomis ir pacientais, o neretai – ir fizinių iššūkių. Tačiau čia jaučiuosi savo vietoje ir net nekyla minčių kažką keisti. Mane įkvepia mūsų skyriuje dirbančių profesionalių gydytojų atsidavimas savo darbui, jų palaikymas, atsakomybė už pacientų sveikatą. Mūsų skyriuje, siekiant gauti maksimalią informaciją, praverčiančią prieš sudėtingas operacijas ar kompleksinį gydymą, ypatingai svarbus individualus požiūris į kiekvieną pacientą. Tai privalumas, tačiau kartu ir iššūkis – čia nėra darbo „pagal vadovėlį’’ – kiekvienas pacientas, o kartu ir kiekviena diena skirtinga, tad mums, medikams, reikia daug lankstumo ir kūrybingumo“, – darbo kasdienybe dalinasi radiologijos technologė.

Aurėja Strolytė sako esanti dėkinga KU ir dabartinei savo darbovietei už įkvėpimą ir motyvaciją nenustoti domėtis bei gilintis į savo sritį. Specialistė yra Lietuvos radiologijos technologų asociacijos (LRTA) Vilniaus krašto prezidiumo narė, nuolat dalyvauja įvairiuose moksliniuose renginiuose Lietuvoje ir užsienyje. „Neseniai ir pati atradau drąsos rengti pranešimus, prisidedu prie renginių organizavimo. Jaučiu didelį dėkingumą KU, o tuo pačiu ir prielankumą šio universiteto studentams. Labai laukiame absolventų, norinčių atlikti praktiką Santaros klinikose, o galbūt ir įsidarbinti kuriame nors iš mūsų radiologijos ir branduolinės medicinos centre esančių skyrių bei tapti kolegomis“, – kviečia radiologijos technologė.

Pasak jos, radiologijos pritaikymas įvairiuose gydymo procesuose plečiasi, sparčiai diegiama moderni aparatūra, vis intensyviau auga teikiamų paslaugų apimtys ir sudėtingumas, skatinamas jų prieinamumas pacientams. Nuolat kuriamos naujos darbo vietos, todėl radiologijos technologo specialybė šiuo metu itin paklausi darbo rinkoje. Technologas yra radiologinės įrangos valdytojas, nuo kurio kompetencijos, profesinio pasirengimo ir praktinės patirties priklauso tyrimo eiga ir kokybė, labai svarbi tikslios ligos priežasties nustatymui ir optimalaus gydymo paskyrimui.

Radiologija – medicinos „akys“

Klaipėdos universiteto bakalaurė, medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje vyr. radiologijos technologė Lina Jalovojė sako dar mokykloje supratusi, kad ją domina žmogaus biologija, anatomija, įvairūs organizmo procesai, ligų simptomatika, jų poveikis žmogaus organizmui bei kiti panašūs dalykai.

„Konkretumas, tikslumas ir noras visada gyvenime remtis logika ir faktais, žadino susidomėjimą cheminiais, fizikiniais procesais. Tokia mane dominančių sričių kombinacija privedė prie kelių studijų programų – chemijos inžinerijos, biomedicinos inžinerijos ir radiologijos. Kadangi norėjau įgyti specialybę, kuri būtų susijusi ir su medicina, ir su fizika, o darbo rezultatas būtų gan greitai matomas, radiologija laimėjo šią pasirinkimų kovą“, – prisimena ji.

L. Jalovojė teigia studijų metu įgijusi labai daug žinių – pradedant nuo radiologijos atsiradimo, pirmosios rentgeno nuotraukos iki moderniausios šių dienų įrangos, radiologinių tyrimų įvairovės ir galimybių. Pagrindinis ir svarbiausias suvokimas, atėjęs studijų metu, buvo tai, jog radiologija –medicinos „akys“. „Supratau, kad tai – viena svarbiausių sričių visoje medicinoje, be kurios negalime žengti pirmyn, negalime diagnozuoti, gydyti, išsaugoti gyvybių“, –  dalinasi pašnekovė.

Studijas baigusi 2019 metų vasarą, tos pačios vasaros pabaigoje L. Jalovojė įsidarbino medicinos centre „Northway“ Klaipėdoje. Kalbėdama apie tai, kuo labiausiai žavi radiologo technologo darbas, specialistė sako, kad radiologija yra nepaprastai įdomi medicinos sritis. Labai didelė dalis tyrimų priklauso nuo radiologijos technologo, tyrimų metu neretai jam pačiam tenka priimti sprendimus. Šis darbas reikalauja daug atsakomybės, tikslumo ir bendradarbiavimo su gydytojais.

„Labiausiai mane žavi galimybė pamatyti tai, ko neįmanoma pamatyti plika akimi. Radiologija tarsi „įlenda“ į kūną ir suteikia galimybę padėti žmogui greičiau, tiksliau ir efektyviau“, – dalinasi pašnekovė.

Lina Jalovojė yra ir radiologijos programos studentų praktikos „Northway" radiologijos praktinių studijų centre koordinatorė. Specialistė džiaugiasi, kad naujausia įranga aprūpintame centre KU studentai įgyja praktinės patirties dirbdami su moderniausia diagnostine technika (magnetinio rezonanso tomografu, kompiuteriniu tomografu, rentgeno aparatais,  mamografijos aparatu, dentaliniu rentgeno aparatu), C lanko panaudojimu operacijų metu. Būsimieji radiologijos technologai gauna daug vertingų žinių apie skirtingų anatominių sričių pozicionavimo, įrangos valdymo galimybes, jie taip pat supažindinami su pacientų aptarnavimo standartais radiologijoje, siuntimų analize, dokumentų tvarkymu, pagrindiniais klausimais, kuriuos technologas turi išsiaiškinti prieš tyrimą. Daug dėmesio skiriama ir studentų bendravimo su pacientais įgūdžių tobulinimui. Praktikantams leidžiama dalyvauti procedūrose, bendrauti su pacientais.

„Medicinos technologijos tobulėja žaibišku greičiau, o radiologija, neabejotinai, yra koja kojon su technologijomis žengianti specialybė. Radiologo technologo darbas, nuo kurio priklauso tyrimų kokybė, turi didžiulę reikšmę žmogaus sveikatos išsaugojimui. Tad dar neapsisprendusius, su kokia sritimi sieti savo ateitį, skatinu rinktis šią prasmingą ir itin perspektyvią profesiją“, – baigdama pokalbį kviečia Lina Jalovojė.

Mediciną ir technologijas suderinanti specialybė užtikrina dideles karjeros galimybes

Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanė prof. dr. Rita Vaičekauskaitė sako, kad modernėjant medicinai ir sparčiai didėjant tyrimų aparatūros kiekiui, nuolat auga ir radiologijos technologų paklausa. Pašnekovės teigimu, jau dabar nespėjama užpildyti specialistų trūkumo ir prognozuojama, kad bent artimiausią dešimtmetį radiologijos technologų poreikis išliks labai didelis.

Pasak Klaipėdos Universiteto Medicinos technologijų katedros vedėjo dr. Vytenio Punio, studijuodami trečiame ir ketvirtame kurse, baigiamųjų semestrų metu, KU studentai gali atlikti apie 1,5 mėn. trunkančią praktiką ne tik Klaipėdos ar Vakarų Lietuvos regiono, bet ir jų gimtuosiuose miestuose ar arčiau jų esančiose gydymo įstaigose. Praktikos metu užsiėmimai universitete nevyksta, tad būsimieji radiologijos technologai gali pilnai susipažinti su kasdiene darbine veikla, ritmu, medikų komanda ir t.t. Nemažai studentų vėliau šiose įstaigose pradeda ir savo profesinę karjerą.

Dr. Vytenio Punio teigimu, šios specialybės absolventams atsiveria plačios karjeros galimybės ne tik Lietuvoje, tiek užsienyje. Klaipėdos Universitetas studentus į šią programą priima nuo 2013 m. Per šį laiką parengti 193 radiologijos absolventai, šiuo metu dirbantys įvairiose sveikatos priežiūros įstaigose – nuo privačių medicinos ir diagnostikos centrų iki didžiųjų Lietuvos ligoninių. Kai kurie jų įgijo medicinos praktikos licencijas Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje ir net Australijoje, viena absolvenčių tapo „Canon“ kompiuterinės tomografijos instruktore Baltijos šalims.

Pasak KU Sveikatos mokslų fakulteto dekanės, universitetas remia ambicingus absolventus, siekiančius kvalifikacijos pripažinimo ES šalyse. Tam padeda aktyvi KU narystė Europos radiologijos technologų draugijų federacijos edukaciniame „sparne” (angl. Educational Wing of the European Federation of Radiographers’ Societies, EFRS).

Dr. Vytenis Punys sako, kad renkantis šią specialybę, svarbu turėti pašaukimą medicinai ir domėtis technologijomis. Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad šios profesijos atstovams labai svarbi empatija ir gebėjimas pajusti kitų žmonių emocijas – nerimą, baimę, skausmą, kančią ir kt. Mokėjimas pacientą nuraminti ir tinkamai paruošti procedūrai, turi didžiulę reikšmę tyrimo kokybei, o tuo pačiu ir tiksliai ligos diagnostikai bei efektyviam gydymui. Svarbu žinoti ir tai, kad medicinai sparčiai modernėjant bei nuolat diegiant naujoves, pasirinkusiems šią specialybę teks nuolat mokytis ir tobulėti.

„Radiologijos studijų programa Klaipėdos universitete siūlo ne tik įdomią, bet ir itin svarbią darbo sritį bei puikias karjeros galimybes. Todėl nuoširdžiai kviečiu jaunus žmones, norinčius pasinerti į medicinos ir technologijų pasaulį bei prisidėti prie žmonių sveikatos išsaugojimo, apsvarstyti šį pasirinkimą“, – baigdama pokalbį sako prof. dr. R.Vaičekauskaitė.

Naujienos

Susijusios naujienos

Visos naujienos