BDAR
Privatumo politika
  • Klaipėdos universitetas
  • 2024 m. Sausio 26 d.

Klaipėdos universiteto mokslininkų tyrimai Arktyje pristatomi parodoje „Akropolyje“

Į uostamiesčio „Akropolio“ erdves iškeliavo paroda, pristatanti Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkų tyrimus Arktyje. Į regioną, pagal kurį pasaulio mokslas matuoja bendrąjį planetos mikroklimatą, KU Jūros tyrimų instituto (JTI) ekspedicijos pastaraisiais metais vyksta nuolat.

KU parengtoje parodoje „Trapi Arktis: prarandame ir atrandame“ pristatomas Arkties vietovių, kuriose teko dirbti uostamiesčio mokslo bendruomenės atstovams, šiandienos ekosistemų būvis: augmenija, gyvūnija, gyvybės užuomazgos vandenyje ir dirvožemyje, ledyno nykimas, žmonių pėdsakai etc.

Per pastaruosius du dešimtmečius KU JTI mokslininkams prie Arkties problematikos teko prisiliesti įvairiais aspektais. Uostamiesčio tyrėjai dalyvavo tarptautinėse ekspedicijose Svalbarde, Grenlandijoje, Islandijoje ir kitur. Dauguma jų organizuotos drauge su Lenkijos mokslų akademijos Okeanologijos institutu, pasitelkiant ir kitų valstybių mokslo žmones. Kai kurios Arkties tyrimų programos KU JTI atliekamos nuotoliu, pvz., naudojant stebėjimų iš kosmoso duomenis.

Anot KU poliarinių tyrimų lyderio, akademiko, prof. habil. dr. Sergejaus Olenino, mokslinius stebėjimus Arktyje atlieka visos pažangios šalys. „Lietuva, prisidedanti prie KU JTI inicijuotų tyrimų programų, taip pat turi savo nišą – nuosekliai vykdome greta tirpstančio ledyno besiformuojančios lagūnos ekosistemos tyrimus. Jie į mūsų šalies mokslą atneša neįkainojamų žinių apie gyvybės skverbimąsi į naujai atsirandančias ir visiškai tuščias terpes – vandenis, lagūnos dugną, žemės plotus“,- sako prof. habil. dr. S. Oleninas.

Kviesdami pažinti šiandienos Arkties būvį bei plika akimi matomus pokyčius, parodos iniciatoriai vengia emocinio apibendrinimo – prarandame ar  atrandame... „Mokslininko misija – pažinti, suprasti, paaiškinti ir, jeigu žinojimo gylis leidžia, prognozuoti. Tad kaskart vykdami ten koncentruojamės į savąją priedermę ir stebime aplinką plačiai atmerktomis akimis. Ir šios parodos lankytoją kviečiame pamatyti specifinį, gal kiek atšiaurų, bet tuo ir išskirtinį Arkties kraštovaizdį, suprasti, kokia unikali ir prisitaikiusi IŠGYVENTI šio krašto ekosistema, kaip ją veikia civilizacijos „perkaitinto“ pasaulio įtakos. Šiame kontekste puikiai atsiskleidžia ir mokslininkų darbo specifika, kurią taip pat norisi parodyti visuomenei: moksliniai atradimai gimsta šlampant lediniame vandenyje, klampojant po platumas be orientyrų ir atidžiai saugantis baltosios meškos, bandant pailsėti ant įšalusios žemės, bet... visus nepatogumus ir pavojus nustelbia tas saldus pažinimo džiaugsmas“,- teigiama parodą pristatančioje anotacijoje.

Ekspozicijos lakštai gausiai iliustruoti mokslininkų, dirbusių įvairiose ekspedicijose Arktyje, užfiksuotomis fotoakimirkomis bei mokslinių tyrimų medžiaga. 

Ši paroda praėjusių metų gruodį buvo eksponuojama Lietuvos mokslų akademijoje. Planuojama, kad ateityje ji keliaus į švietimo įstaigas su svarbia žinia jaunuomenei, jog globalių pasaulio problemų sprendimų paieška nėra tik didžiųjų privilegija.

Naujienos

Susijusios naujienos

Visos naujienos